MisantropenDet Kongelige Teater/TV, 1973 Bergman gästspelar i Köpenhamn med en av sina favoritpjäser. En upptagning av pjäsen sändes även på dansk tv."Det är svårt att säga varför jag älskar Misantropen. Är det inte så att om man säkert kan säja varför man älskar en kvinna så har man slutat älska henne...? Kanske har jag en misantrop inom mig...? - Ingmar Bergman |
![]() |
För sin danska uppsättning av Misantropen anlitade Bergman Kerstin Hedeby, vars scenografi-lösningar i Malmö hunnit bli legendariska. Alceste spelades av Henning Moritzen, som strax innan spelat en roll i Viskningar och rop.
"Mellan dem [Alceste och Célimène] utspelar sig alla dessa sylvassa satiriska tablåer, som gör hela föreställningen till hög och ren underhållning rakt igenom, men detta är allvar. Det finns en djup bindning mellan dem. Så spräcks den. Så brister den. Då slår han henne, och man rycker till som för ett piskrapp. Som teater är detta tidlöst, något vi alltid ska förstå."
- Alf Thoor, Expressen

