UniversumMedarbetare < Gunnar Fischer

Gunnar Fischer

1910-

Konstnärsutbildad fotograf med lång karriär inom film och TV. Fotograferade tolv Bergmanfilmer 1948-60, där särskilt de tidiga starkt bär hans prägel. Har även gjort film med Carl Theodor Dreyer och Jacques Tati.

"Med en sådan medhjälpare faller Ingmar Bergman aldrig."
- Lasse Bergström, Expressen

 

Född den 18 november 1910 i Ljungby. Fischer han studera målning för Otte Sköld, bo i Köpenhamn och tillbringa tre år som värvad flottist innan han sökte jobb hos Svensk Filmindustri. På SF lärde han sig filmfoto av Victor Sjöströms legendariska fotograf Julius Jaenzon och började som B-fotograf i Smålänningar (1935). Var sedan B-fotograf på 16 långfilmer innan han gjorde sin första film som A-fotograf 1942.

 

Under inspelningen av Smultronstället, Fischer är längst till vänster

Under sin verksamma tid 1935-75 arbetade Gunnar Fischer med de flesta framstående svenska regissörer och dessutom med utlänningar som Anthony Asquith och Carl Theodor Dreyer. Han svarade för fotot i tolv av den unge Ingmar Bergmans filmer, från Hamnstad 1948 till Djävulens öga 1960 (han står dock även som ansvarig för förtexterna i Beröringen 1971). Gunnar Fischer:

 

"Jag kände mig privilegierad i samarbetet med Bergman. Han var aldrig likgiltig för fotot. Han kunde bli upprörd om han inte gillade det han såg. Varför vårt samarbete slutade med Djävulens öga vet jag inte. Realistiskt sett var det väl för att han tyckte Sven Nykvist var en bättre fotograf."

 

Från inspelningen av Det sjunde inseglet

Torsten Jungstedt har beskrivit Fischers stil på följande sätt:

"Fischers filmfoto präglas av att han kom förhållandevis sent i livet till filmen – i övergångstid mellan stum- och ljudfilm – och att han även är utbildad konstnär. Men som filmfotograf har han fått finna sig i att det talas om Bergmans och Dreyers idéer och bilduppfattningar Fischer på höjden av sin förmåga gav Ingmar Bergman de ansikten som utgör början på den mera intensiva delen av Bergmans internationella berömmelse."

 

1970 slutade Gunnar Fischer på SF och började på Sveriges Television där han i slutet av sin aktiva karriär svarade för fotot i TV-serierna Din stund på jorden (1973) och Raskens (1976). Bland hans sista filmuppdrag fanns Jacques Tatis Parade (1974) där han samarbetade med sonen Jens, en av 1990- och 2000-talets mest meriterade svenska filmfotografer. Fischers söner Jens och Peter, även den senare filmfotograf, spelade som småpojkar Eva Dahlbeck och Gunnar Björnstrands söner i Kvinnors väntan.

 

Förutom sin karriär som filmfotograf så har Gunnar Fischer även regisserat kortfilmer, skrivit filmmanus (1933-41) och givit ut bild- och barnböcker.

Fischer var gift med Gull Söderblom, syster till den populära skådespelaren Åke Söderblom.

Citerade källor 

Myggans Nöjeslexikon
Nationalencyklopedin

Samarbeten med Ingmar Bergman

År Verkstitel Rollnamn Medium
2009 Bilder från lekstugan Film

Medarbetare

År Verkstitel Titel Medium
1948 Hamnstad Foto Film
1949 Törst Foto Film
1950 Till glädje Foto Film
1950 Sånt händer inte här Foto Film
1951 Sommarlek Foto Film
1951 Reklamfilmer för Bris Foto Film
1952 Kvinnors väntan Foto Film
1953 Sommaren med Monika Foto Film
1955 Sommarnattens leende Foto Film
1957 Det sjunde inseglet Foto Film
1957 Smultronstället Foto Film
1958 Ansiktet Foto Film
1960 Djävulens öga Foto Film
1971 Beröringen Förtexter Film